Studentės akimis: studijos nenuvylė, o praktika radijuje – įdomus ir jaudinantis iššūkis

 Deimantė Buslevičiūtė

Jaukų penktadienio vakarą jaunuosius žurnalistus aplankė Indrė Kaminckaitė – Vilniaus Universiteto ketvirto kurso studentė. Prieš baigdama mokyklą, Indrė turėjo progą išbandyti žurnalistiką Kauno moksleivių techninės kūrybos centro Jaunųjų žurnalistų studijos veikloje. Tai ją ir paskatino studijuoti komunikacijos mokslus. Vilniuje. po kurio galutinai nusprendė ją studijuoti. Su šia žavia mergina pokalbis apie savo studijas ir įdomią praktiką radijo laidoje neprailgo ir užtruko kelias valandas

Indrė nuo pat vaikystės žavėjosi radiju, todėl visai nekeista, jog pasirinko žurnalistikos sritį. Nors abejonių dėl profesijos ji visada turėjo, žurnalistika ją traukė labiausiai, nes jai patiko bendrauti su žmonėmis, gilintis į įvairiausias temas, jas nagrinėti bei aprašyti. Pasak būrelio vadovės Liudmilos Kazlauskienės, Indrė visad buvo labai atkakli, užsispyrusi ir ambicinga: ji visur dalyvaudavo, niekad netingėdavo ir spėdavo atlikti begales dalykų. O laiko trūkumas jos mokslų bei pažymių visai nepaveikė – ji mokėsi nepriekaištingai. Nors daugelis sakė, jog tokio proto mergina gali pasiekti daug daugiau, nei paprasta žurnalistika, tokios kalbos Indrės neatkalbėjo nuo žurnalistikos studijų. Išlaikiusi egzaminus, Indrė visai nesunkiai įstojo į vieną geriausių Lietuvos universitetų ir sąžiningai lankė paskaitas bei atliko įvairią praktiką. Nors Vilniaus universitetas žurnalistikos sritimi yra geriausias, Indrė pripažįsta, jog buvo paskaitų, kurios atrodė beprasmės ir visiškai nereikalingos, tačiau studijų ji nemetė. „Buvo studentų, kurie paliko studijas, nes suprato, kad žurnalistika – ne jiems, tačiau aš nežadėjau to daryti“,  – teigė Indrė.

Studijuojant praktikų buvo ir spaudoje, ir radijuje, tačiau labiausiai Indrę traukė radijas. Atlikus praktiką LRT radijo kultūros redakcijoje, Indrei teko rengti pasakojimus bei reportažus abiems: ir „Ryto allegro“, ir „Kultūros savaitės“ laidoms. Šios praktikos dėka, Indrei pasitaikė proga pasilikti „Ryto allegro“ laidoje ir dirbti pavaduojant kitus. Šiuo metu ji bent kartą per savaitę ar rečiau veda laidą ir, pasak jos, uždirba išties neblogai. Paklausus, kurią iš trijų žurnalistikos sričių pasirinktų Indrė, ji tikrai pasakytų, jog radijo. „Kai man teko vesti pirmąją savo radijo laidą, aš drebėjau. Buvo baisu nenusišnekėti, užtrukti per trumpai ar per ilgai, taip pat buvo nemalonu klausytis savo balso“, – pasakojo Indrė. Radijo laidai jai tenka ruoštis pilną darbo dieną, nes reikia tiksliai paruošti laidos programą: parengti įvairių reportažų bei pasakojimų pristatymus, kurie bus skaitomi laidos eigoje, paruošti klausimus sutartam interviu ar būsimai viktorinai, taip pat įrašyti laidos anonsą. Radijuje viskas turi būti atlikta tiksliai laiku, nes laidai skirtas laikas nebus prailgintas ar sutrumpintas, todėl laidos metu jaučiamas nemažas stresas, bet tik ne Indrei. Jai laidų vedimas suteikia džiaugsmą, o kiekviena valanda radijuje studentei būna lyg naujas ir įdomus iššūkis, jaudinantis ir daug ko pamokantis gyvenimo etapas. Indrei patinka išbandyti save, ypač patinka bendrauti su įvairiais žmonėmis bei sužinoti ko nors naujo ir tai papasakoti radijo klausytojams. Nors darbas radijuje Indrei sekasi neblogai, ji niekad nebūna pilnai savimi patenkinta, todėl stengiasi viską atlikti nepriekaištingai. Sunkiausia Indrei atrodo spaudos apžvalgos skaitymas, mat tiesioginio eterio metu skaityti reikia raiškiai, kuo mažiau klysti, o tai daug sunkiau, nei neklysti tiesiog kalbant. Nepaisant to, Indrė puikiai susitvarko su šiuo darbu ir žada su juo sieti savo gyvenimą. „Nors daugelis žmonių sako, kad radijas – tai mirštanti sritis, aš nesutinku. Radijas niekad neišnyks“, – teigia Indrė.

Paklausta, kokia būtų didžiausia jos svajonė, Indrė nusišypso ir neabejotinai atsako, jog ji išties norėtų turėti nuosavą radijo laidą. Joje ji nagrinėtų kultūrines temas, mat jai jos atrodo įdomiausios ir labiausiai pritraukiančios. Taip pat ji norėtų ir socialinių temų, nes šios temos ją įkvepia labiausiai. „Visai norėčiau dar studijuoti ir sociologiją, – prisipažįsta Indrė. – Keisčiausia tai, jog stodama į žurnalistiką žadėjau eiti politikos kryptimi, tačiau dabar politikos temos mane domina mažiau, be to, iki gero politikos žurnalisto man dar būtų labai labai toli.“ Darbui radijuje nėra būtinybės visą laidą vesti tiesiogiai, todėl laisvai galima laidą įsirašyti ir įrašą paleisti laidos metu, tačiau Indrė tai daro retai. „Tai dvigubas darbas“, – sako ji. Mat įrašytą laidą dar reikia ilgai koreguoti, montuoti ir dėlioti, o tiesioginės laidos metu reikia tiesiog pasakoti žmonėms pagal programą pasirinktus dalykus. Tačiau kartais nutinka taip, jog Indrei tenka susitikti su pašnekovu ne laidos metu, todėl jų pokalbis būna įrašomas diktofonu. „Prieš interviu reikia sugalvoti klausimus pasidomint žmogumi, kurio klausinėsi, o tai tikrai nėra sunku. Tai įdomu“, – pasakoja Indrė. Ji teigia, jog, kalbėdamasi su įvairiais žmonėmis, ji sužino išties daug įdomių dalykų, mat jai dažnai tenka kalbinti daug gyvenime pasiekusius žmones. Jie nemėgsta rodytis televizijoje, nesireklamuoja, todėl daugumas žmonių jų net nežino, nors jų pasiekimų skaičius pralenkia daugelį žmonėms žinomų žvaigždžių. Dabar Indrė puikiai susitvarko su mokslais, darbu radijuje ir laukia, kada baigusi mokslus galės pradėti dirbti radijuje pilnu etatu. „Jau apsipratau su savo balsu, nes visai nesigėdydama galiu klausyti savo vedamų laidų šalia tėvų. Perpratau darbą radijuje ir visai nesigailiu, jog pasirinkau žurnalistiką“, – šypsodamasi prisipažįsta Indrė.

Taigi, darbas radijuje turtina, plečia akiratį bei draugų ratą, jis neprimena rutinos ar nuobodaus sėdėjimo ofise, nes kiekviena laida intriguoja, yra savaip originali ir nauja, kupina skirtingų žmonių, įdomių faktų bei naujienų. Praktika Indrei atskleidė šį prieš tai nepažintą radijo pasaulį ir ji galutinai suprato, kad tai išties skirta jai. Todėl, pasak Indrės, paaugliai neturi bijoti iššūkių. Galbūt jie neapsisprendžia, kurią sritį studijuoti jiems patiktų labiausiai, tačiau tai sužinoti galima tik pabandžius. „Nepatyręs praktikos žmogus niekad išties nesupras, ar ta profesija, kurią jis pasirinko, išties jam tinka. Todėl – nebijokit bandyti!

Komentarai