Prisilietimas prie spalvingos Afrikos kultūros

Prisilietimas prie spalvingos Afrikos kultūros

Globalaus švietimo projekto „Solidarumo mokyklos Baltijos šalyse“, skirto  pažinti Pietų pusrutulio šalių gyvenimą, studijų savaitė vyko daugelyje Kauno moksleivių techninės kūrybos centro būrelių. Kai vieni gilinosi į Afrikos žemyno  socialines ir švietimo problemas, kurios privertė susimąstyti apie pasaulio nelygybę, tuo tarpu kiti šiame žemyne  atrado egzotiką ir   turtingą kultūrinį palikimą.Moksleiviai sužinojo, kad dėl etninės įvairovės ir istorinės raidos Afrika ne veltui vadinama „Vaivorykštės tauta“. Nė vienoje pasaulio kultūroje nerasi tiek margų atspalvių iš visos žemės. Paklausti, kas   įdomiausia  buvo kelyje į mažai jiems pažįstamą  žemyną,   projekto dalyviai vienbalsiai tvirtino, kad kitos kultūros pažinimo ir kūrybos procesas. Prisilietimas prie spalvingos Afrikos kultūros padėjo ne tik atrasti nuostabius meninių vertybių klodus, bet ir skleistis jų kūrybinei fantazijai.

  Tradicinis menas iš natūralių medžiagų

Tradicinis afrikietiškas menas kaip ir lietuvių, kuriamas iš natūralių medžiagų – akmens, molio, medžio, odos. Pažinti Afrikos meną neužtektų ir visų metų, todėl mokiniai savo darbuose atkartojo tik kai kuriuos jiems patikusius meno elementus.

Keramikos būrelio mokiniai sukūrė originalų Afrikos žemyno paveikslą  su jam būdingais simboliais. Jie ant keramikinės lentos iš molio nulipdė ir nutapė  spalvingus afrikietiškus ornamentus ir laukinės gamtos vaizdus ir užrašė  žodį „Afrika“.

keramika 3 keramika 2keramika 1

   Kaukės turi ritualinių atgarsių

Afrikos etnografinis palikimas stebina savo turtingumu ir išraiškos formomis. Animacijos būrelio mokinius sužavėjo afrikietiškų kaukių įvairovė, neįprasta jų išvaizda. Jie sužinojo, kad kiekviena kaukė turi gilią prasmę ir kažką reiškia. Dažniausiai jos turi magiškos energijos ir senovinių ritualų atgarsį. Kaukės ne tik apsaugo nuo piktųjų dvasių, bet gali  suteikti asmeniui reikalingų savybių, sėkmės. Pavyzdžiui, medžiotojui – taip reikalingos drąsos  ir ištvermės. Kiekvienas šalies regionas turi savo kaukių motyvus, išraiškos būdus ir tradicinę mistiką. Afrikos genčių apeiginės kaukės skiriasi nuo lietuviškų Užgavėnių kaukių.Pasirinkę jiems patikusias ritualines afrikiečių kaukes, jaunieji animacijos būrelio mokiniai  nutarė jas atkartoti.

1234657

Kaukių pavyzdžius mokiniai kopijavo iš originalių ritualinių kaukių  piešinių.  Tada, panaudodami tapybą su smėliu, jaunieji dailininkai sukūrė  zebro, liūto,  medžiotojo, gamtinės dievybės ir savo blogio  kaukes.

Stilingų suknelių deriniai

Mados pasaulį seniai užkariavo ryškūs afrikietiškų rūbų elementai bei papuošalai. Bet mada neturi sienų. Jei Europos žemyno mada atranda afrikietiškų spalvų derinius,  margus raštus, tuo pačiu į Afrikos rūbų kolekcijas skverbiasi modernus europietiškas stilius. Kokia yra šventinė Afrikos moterų apranga?  Tai lengvos, puošnios suknelės, dvelkiančias saule ir vėju. Suknelių audinių spalvų gama labai plati.Nors daugiausiai dominuoja žemės tonai – aukso, rūdžių, ryškiai oranžinė spalvos, derinamos su  raudona, juoda ar  tamsiai violetine.

1

Sukneles, būdingas Afrikos moterų šventinių rūbų garderobui, sumanė pasiūti drabužių dizaino jaunosios dizainerės.Idėjų merginos sėmėsi iš madų žurnalų.

3

Alma Šumskaitė suknelei pasirinko margą audinį, priderindama madingus aksesuarus. Suknelę dizainerė pavadino „Vakaras Afrikoje“.

2

Indrė, Kamilė. Emilija ir Gerda kuria stilingą suknelę. Ją  margina tviskančiais aukso atspalvio purslais.

4

Lengvo šilko suknelę merginos pavadino „Afrikos saulė“

6

Jaunųjų dizanerių sukurtos suknelės puikuojasi ant manekenų. Apie tokias skoningai pasiūtas ir stilingas sukneles galėtų  pasvajoti ir Lietuvos moterys.

Pasaka, įkūnyta vaizdu

Drabužių dizaino studijos ugdytinė Kamilė Lukoševičiūtė pristatyti Afrikos kultūrą sumanė per tautosakos epinį žanrą – pasaką. Kamilė pasirinko  labiausiai jai patikusią afrikiečių pasaką „Vyras, kuris nemelavo“ , kurią išsivertė iš anglų kalbos. Tada būsimoji dailininkė šios pasakos motyvais nutapė paveikslą, kuriame pavaizdavo epizodą iš karaliaus rūmų gyvenimo.

DSC09439

Kamilė Lukoševičiūtė  prie savo piešinio

DSC09416

Pasaka „Vyras, kuris niekada nemelavo“

Kartą gyveno išmintingas vyras, vardu Mamadas. Jis niekuomet nemelavo. Visi žmonės šalyje, net ir tie, kurie gyveno toli toli, žinojo apie jį. Karalius išgirdo apie Mamadą ir paprašė savo pavaldinių atvesti jį į rūmus. Kai išmintingas vyras atvyko, jo paklausė ar tai tiesa. Pastarasis tai patvirtino. Tuomet karalius paklausė Mamado, ar jis niekuomet ir ateity nemeluos. Šis atsakė, jog yra tuo įsitikinęs. Karalius perspėjo išmintingąjį vyrą, kad jis būtų atsargus.

Praėjo kelios dienos ir karalius vėl pasikvietė Mamadą. Rūmuose buvo daug žmonių, o karalius ruošėsi į medžioklę. Jis įsakė Mamadui nuvykti į jo vasaros rūmus ir pranešti karalienei, jog surengtų pokylį karaliaus garbei. Mamadas sutiko ir išvyko pas karalienę. Karalius apsidžiaugė ir tarė savo svitai: „Mes nevyksime medžioti ir tuomet Mamadas pameluos karalienei. Rytoj visi iš jo pasijuoksime.“

Išmintingasis Mamadas, nuvykęs pas karalienę, pareiškė, kad galbūt ji turėtų surengti pokylį, o galbūt ne, nes karalius gali grįžti prieš nusileidžiant saulei, tačiau gali ir negrįžti. Karalienė paklausė Mamado, ar karalius ruošiasi grįžti. Vyras dar kartą pasakė, jog nežino. Visi laukė karaliaus. Kitą dieną jis atvyko į rūmus ir karalienei sako: „Išmintingasis Mamadas, kuris niekada nemeluoja, vakar tau pamelavo.“ Tačiau karalienė papasakojo, ką vakar jai pranešė Mamadas. Tada karalius suprato, jog išmintingas vyras niekada nemeluoja ir sako tik tai, ką mato savo akimis. (Iš anglų kalbos vertė Kamilė Lukoševičiūtė)

Šokis – tai visas gyvenimas

Nors sakoma, kad etnografinės kultūros elementai, ritualiniai papročiai ir šventės  Afrikos šalyse jau nyksta, tačiau tai dalis tiesos. Aerobikos studijos merginos, norėdamos daugiau sužinoti apie afrikiečių ritualines apeigas ir šokius, internete peržiūrėjo daugybę videoklipų.  Atradimas buvo tai, kad atskiri regionai turi stiprias apeigines tradicijas. O ką kalbėti apie tai, kai  toli nuo miesto civilizacijos aptinkamos  net laukinės gentys, turinčios savitą gyvenimo būdą ir papročius.

2

Afrikiečių gyvenime ritualiniai apeigų elementai ir šokiai turi labai didelę reikšmę. Didžiausią paslaptį turi šokis. Jis visas gyvenimas. Šokio judesiais kalbama, išreiškiama žmogaus vidinė būsena. Vienoks jis  per tuoktuves, kitoks per apeigas, skausmingas per laidotuves.  Šokis kaip ir apeigos taip pat glaudžiai siejamas su gamtos reiškiniais. Susipažinusios su protėvių ritualais, merginos nusprendė sukurti apeiginių šokių apdarus.

3

Pasisiūti  tuniką iš drobės nebuvo sudėtinga.Didesnį dėmesį moksleivės skyrė rūbų  puošybai ir marginimui. Rūbų marginimas teikė didžiausią malonumą, tai lyg koks ritualas, įtraukiantis į geometrinių figūrų šifravimą ir atkartojimą.

1

Merginos  savo rūbus nuspalvino skirtingais ženklais, reiškiančiais: žmogų, akį, kamuolį, mėnulį, žvaigždę, saulę, medį, kalną, urvą, angį, katiną, kryžių tiltą ir kitą.

4

Merginų beribė fantazija persipynė su emocine ritualinių šokių būsena.

6

Komentarai