Muzikos žanras, priverčiantis pasijausti ateiviu

Avangardas 2017 m. Nr.1

Karolis Grigas

 

„Vaporwave“ yra elektroninės muzikos subžanras, kuris susikūrė 2010 metais ir nuo to laiko paplito ne tik po internetą, bet ir įtakojo aukšto lygio atlikėjus. Pats žodis tikslaus apibrėžimo neturi, tačiau dauguma paauglių, išgirdę šį žodį, supras apie ką jūs kalbate. Taigi, kaip galim apibūdinti „Vaporwave“ ?

Norint suprasti kas yra „Vaporwave“ reikia žinoti, kas jam būdinga. Šiam žanrui yra būdinga žmogų priversti pasijausti kaip ateiviu, žanras yra stipriai įkvėptas 70, 80, 90 dešimtmečiais, tačiau kartais pasitelkiama ir net  antikos meno kūriniai. Taigi kokie įspūdžiai užplūsta klausant, stebint „Vaporwave“ darbų. Klausant vaporwave muzikos galima tarsi grįžti į praeitį, tai asmeniui leidžia patirti nostalgiją.“Vaporwave“ atlikėjai naudoja muzikos fragmentus iš minėtų dešimtmečių ir savaip juos interpretuoja. Garsiausi „Vaporwave“ atlikėjai jau yra išleidę keletą albumų ir yra sulaukę pripažinimo, kaip muzikos prodiuseriai. Kaip ir minėjau, tai yra elektroninės muzikos subžanras, tačiau „Vaporwave“ apima daugiau negu tik muziką. „Vaporwave“ grafikos dizainas yra beveik toks pat garsus internete, kaip ir „Vaporwave“ muzika. Principas yra gana panašus. Grafiniuose darbuose taip pat atsispindi buvę dešimtmečiai, imami fragmentai iš to meto populiarių laidų, filmų ar reklamų. Darbuose yra labai sodru neoninių spalvų, kurios puikiai atspindi praeitus dešimtmečius. Kaip ir minėjau darbuose galima dažnai rasti iš antikos pasiskolintų skulptūrų ar kitų meno kūrinių. Tokio tipo grafikos darbai turėjo įtakos net ir tokioms pasaulinėms garsenybėms, kaip: Tame Impala, Rihana,  The Weeknd, kurie savo vaizdo klipuose ir albumo viršeliuose panaudojo „Vaporwave“ fragmentus. Vaporwave įtaka itin gerai jaučiasi Tame Impala albume „Currents“. 2011 m. Filme „Važiuok“(„Drive“)  garso takelis ir filmo plakatas atskleidžia labai ryškią „Vaporwave“ įtaką.

Dauguma „Vaporwave“ atlikėjų teigia, kad su šiuo žanru jie nori ironiškai kritikuoti globalinį kapitalizmą, naudodami to meto liftų muziką, prekybos centre grojančią estetišką džiazą. Estetika, tai yra pagrindinis šio žanro bruožas. Estetika yra ryškiai jaučiama klausant ar stebint „Vaporwave“ kūrinius. „Vaporwave“ turi sarkazmo ir ironijos skonį, kuris pasijaučia labiau įsigilinus į patį žanrą. Kai kurie sako, kad tai yra sarkastiška globalizacijos parodija.

Manau, kad šis žanras po truputį skverbiasi į dienos šviesą. Tačiau niekas negali nusakyti kur „Vaporwave“ matysime po kelių metų, nes tai itin nepastovus žanras. Juk per kelis savo egzistavimo metus jis sulaukė daug dėmesio internete. Ateitis šiam žanrui yra prieš akis.

Komentarai