MOKINIŲ FOTOGRAFIJOSE IR FILMUOSE LIETUVA PRIEŠ 30 METŲ IR DABAR

Austė Ibėnė

Neseniai Lietuva šventė nepriklausomybės 30-metį. Kokia Lietuva buvo prieš 30 metų mes neatsimename. Tai gali papasakoti tik mūsų tėvai ir seneliai. Mūsų karta dabar džiaugiasi savo  modernia,  atvira pasauliui šalimi. Apie Lietuvos istorinį laikotarpį ir pasikeitimus galima pamatyti  mokinių fotonuotraukose ir filmuose.

2019 metų lapkričio mėnesį buvo paskelbtas respublikinis fotografijų ir filmų konkursas „Lietuva prieš 30 metų ir dabar“. Pakalbinome vieną iš šio konkurso organizatorių,  Kauno moksleivių techninės kūrybos centro fotografijos studijos vadovę Tatjaną Kuzminą. Kaip papasakojo vadovė, šis konkursas buvo suplanuotas prieš metus ir paskelbtas tarp Lietuvos mokyklų. Jame galėjo dalyvauti įvairaus amžiaus grupės,  bet aktyviausiai vis dėlto dalyvavo gimnazistai. Vadovės manymu, jaunesnio amžiaus mokiniams sunkiau suprasti tą temą, tą laikotarpį.  Mokytojai taip galėjo padėti savo vaikams, bet daugelis darbų vis tiek neatitiko konkurso temos. „Ką bendro turi Lietuvos nepriklausomybė ir gėlytės?“, – klausė T. Kuzmina. Pasak jos, svarbiausias kriterijus ir buvo tai, kad darbai atitiktų to laikotarpio dvasią.  „Tai galėjo  būti serijos, tai galėjo  būti pavienės nuotraukos ar filmukai, bet svarbiausia – tema“. Tačiau darbai buvo vertinami ne tik pagal turinio atitikmenį. T. Kuzmina patvirtino, kad  „vėliau, aišku, buvo atsižvelgiama ir į meniškumą.  Kaip ir visuose konkursuose, nuotraukose neturėtų būti smurto ir panašių dalykų. Darbai turi būti etiški bei meniški.  Didelis privalumas buvo nuotraukų serijos.  Beje, daugiausia laimėtojų ir buvo pateikę serijas!“. O pačią fotografijos meno žinovę sužavėjo darbai, susiję su tradicijomis: „ Tai nebūtinai turėjo būti paminklai, tai galėjo būti ir tradicijos, šventės, šakočio kepimas. Juk tai – irgi tradicija. Šią temą buvo galima įžvelgti  daug giliau“.

Ir nors šis konkursas buvo rengiamas pandemijos metu, vadovė teigia, kad karantinas darbo nė kiek neapsunkino: „Na, kai jau tiek metų dirbi, tikrai yra visko buvę. Šiais laikais daugelis konkursų taip ir vyksta tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Šiame respublikiniame konkurse dalyvavo moksleiviai net iš 13-likos Lietuvos miestų. Į apdovanojimų įteikimo šventę Kauno moksleivių techninės kūrybos centre atvyko  iš įvairių Lietuvos vietovių: ne tik iš Kauno, bet   iš Vilniaus, Alytaus ir iš kitur. Nors ir vyksta ta pandemija ir yra apribojimai dėl renginių, bet  tikrai buvo labai šilta, linksma, labai smagu!“,-  teigė T. Kuzmina.

Komentarai