MOKINIŲ FOTOGRAFIJOSE IR FILMUOSE LIETUVA PRIEŠ 30 METŲ IR DABAR

Austė Ibėnė

Neseniai Lietuva šventė nepriklausomybės 30-metį. Kokia Lietuva buvo prieš 30 metų mes neatsimename. Tai gali papasakoti tik mūsų tėvai ir seneliai. Mūsų karta dabar džiaugiasi savo  modernia,  atvirą pasauliui šalimi. Apie Lietuvos istorinį laikotarpį ir pasikeitimus galima pamatyti  mokinių fotonuotraukose ir filmuose.

2019 metų lapkričio mėnesų buvo paskelbtas respublikinis fotografijų ir filmų konkursas „Lietuva prieš 30 metų ir dabar“.Pakalbinome vieną iš šio konkurso organizatorių,  Kauno moksleivių techninės kūrybos centro fotografijos studijos vadoivę Tatjaną Kuzminą. Kaip papasakojo vadovė, šis konkursas buvo pradėtas planuoti jau prieš metus, paskelbus tarp Lietuvos mokyklų. Nors galėjo dalyvauti įvairaus amžiaus grupės, skelbiamas tarp mokyklų, dalyvavo, bet aktyviausiai vis dėlto dalyvavo gimnazista. Vadovės manymu, jaunesnio amžiaus mokiniams sunkiau suprasti tą temą, tą laikotarpį.  Nors mokytojai galėjo suteikti pagalbos savo vaikams, daugelis darbų vis tiek neatitiko konkurso temos. „ Ką bendro turi Lietuvos nepriklausomybė ir gėlytės?“,- klausė T.Kuzmina. Pasak jos, svarbiausias kriterijus ir buvo tai, kad darbai atitiktų to laikotarpio dvasią.  „Tai galėjo  būti serijos, tai galėjo  būti pavienės nuotraukos ar filmukai, bet svarbiausia – tema“. Tačiau darbai buvo vertinami ne tik pagal turinio atitikmenį. T.Kuzmina patvirtino, kad  „vėliau, aišku, buvo atsižvelgiama ir į meniškumą.  Kaip ir visuose konkursuose, nuotraukose neturėtų būti smurto ir panašių dalykų. Darbai turi būti etiški bei meniški.  Didelis privalumas buvo nuotraukų serijos.  Beje, daugiausia laimėtojų ir buvo pateikę serijas!“. O pačią fotografijos meno žinovę sužavėjo darbai, susiję su tradicijomis: „ Tai nebūtinai turėjo būti paminklai, tai galėjo būti ir tradicijos, šventės, šakočio kepimas. Juk tai – irgi tradicija. Šią temą buvo galimą įžvelgti dar daug giliau“.

Ir nors šis konkursas buvo rengiamas pandemijos metu, vadovė teigia, kad karantinas darbo nė kiek neapsunkino: „Na, kai jau tiek metų dirbi, tikrai yra visko buvę, taip pat jau šiais laikais daugelis konkursų taip ir vyksta tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.“ Kadangi šis konkursas yra respublikinis, jame dalyvavo moksleiviai net iš 13-likos miestų. Ir nors apdovanojimų įteikimų šventė vyko čia, Kauno moksleivių techninės kūrybos centre,  daugelis dalyvavusių buvo atvykę iš kitų miestų: „ Dalyviai buvo atvykę ir iš Vilniaus, Alytaus, ir šiaip įvairių kampelių. Nors ir vyksta ta pandemija ir yra tie apribojimai, tikrai buvo labai šilta, linksma, labai smagu!“,-  teigė T.Kuzmina.   Taigi, tikrai labai smagu, jog šiam konkursui pandemija nesutrukdė, o laiką gerai leido ne tik jame dalyvavę, bet ir rengę!

 

Komentarai