Lietuvos takais į Visaginą

Jūratė Čičinskienė

Gegužės 12 dieną ,,Gerosios vilties“ progimnazijoje  vyko Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Kultūros projekto, skatinančio tautinių mažumų kultūrų plėtotę, antrasis etapas. Šįkart visos penkios komandos (Kauno moksleivių techninės kūrybos centras, Kauno Aleksandro Puškino gimnazija, Švenčionių rajono Pabradės ,,Žeimenos‘‘ gimnazija, Šalčininkų rajono Eišiškių gimnazija ir Visagino ,,Gerosios vilties‘‘ progimnazija) susitiko jauniausiame Lietuvos mieste – Visagine. ,,Gerosios vilties“ progimnazijos aktų salėje susirinkusius projekto dalyvius pasveikino Visagino savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir  sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Pimpė bei ,,Gerosios vilties“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Loreta Dronišinec.

Visag.-3Visag.-4Visag.-7Foto P-6

Mokiniai, pristatę savo mokyklas, kartu su mokytojomis vyko į gretimame Zarasų rajone esantį istorinį Salako miestelį. Čia svečiai aplankė Gražutės regioninio parko lankytojų centre įsikūrusį Vidos Žilinskienės „Jūrų muziejų“, kuris yra bene labiausiai nuo vandenyno nutolęs jūrų muziejus. Šis muziejus – tai unikali, per 50 metų kaupta jūros gyvūnų, spalvingųjų koralų, kriauklių, suvenyrų ir fosilijų kolekcija. Pasak kolekcionierės mokytojos Vidos Žilinskienės, eksponatų skaičius jau seniai perkopė 4 tūkstančius ir tai dar ne pabaiga. Atvykusius svečius nustebino didžiulis omaras, džiovintas rykliukas, plėšrūnė piranija, Indonezijos salose naudotos kriauklės – pinigėliai. Mokiniai išgirdo ne tik  kvapą gniaužiančių istorijų apie pavojingas jūrų keliones, nuodingąsias kriaukles, gydomuosius sepijų miltelius, bet ir pamatė gausybę neįprastų ir neregėtų jūros gelmių gyventojų. Klausytojų dėmesį prikaustė mokytojos Vidos Žilinskienės pasakojimas apie gerąjį Kaukutį, kuris, tikimės, išpildys visus mūsų gražius norus.

Visag.-9Visag.-10Visag.-11Visag.-12

 

Projekto dalyviai aplankė ir Salako šv. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčią. Mokytoja Vida Žilinskienė papasakojo, kaip ši bažnyčia buvo statoma. Salako bažnyčia kaip bendruomenė žinoma nuo 1496 metų. Per tą laiką mediniai bažnyčių pastatai daug kartų buvo sunaikinti gaisrų. Paskutinė medinė bažnyčia parapijai tarnavo vos 40 metų. 1905 m. kilus gaisrui, dalis miestelio virto pelenais, taip pat ir bažnyčia. Tuo metu dirbęs klebonas Antanas Kryžanauskas, pasitaręs su parapijiečiais, nutarė pasistatyti tokią bažnyčią, kurios nenusiaubtų ugnis ar kitos negandos. Parapijiečių atvežtus akmenis samdyti akmenskaldžiai skaldė į akmenines plytas ir padėjo būsimos bažnyčios pamatus. Visų džiaugsmui, 1911 m. bažnyčia buvo baigta statyti, pradėtos laikyti pamaldos.

Visag.-13Visag.-14

Po pietų projekto dalyviai lankėsi Ignalinos atominės elektrinės Komunikacijos skyriaus ekspozicijų salėse. Ignalinos atominė elektrinė – vienintelė Baltijos šalyse buvusi Lietuvos energetinės sistemos branduolinė jėgainė, pastatyta šalia sienos su Baltarusija, turėjusi didžiausius pasaulyje reaktorius ir įrašyta į Gineso rekordų knygą. 2009 m. gruodžio 31 d. elektrinė visiškai nutraukė elektros energijos gamybą.

Visag.-15

Ekspozicijų salėse projekto dalyviai pamatė veikiantį IAE bloko maketą, kuro rinklės maketą, panaudoto branduolinio kuro saugojimo konteinerio maketą. Taip pat specialios įrangos dėka buvo galima pamatyti tiesioginį vaizdą iš blokų valdymo pulto.

Projekto dalyviams ,,Gerosios vilties“ progimnazijos 7a ir 7b klasių mokiniai organizavo ekskursiją po miestą. Svečiams parodėme paminklinį miesto akmenį, savivaldybės pastatą, mūsų miesto herbą – gervę, simbolizuojančią atsargumą ir budrumą, žavingą Visagino ežerą, kurio smėlėta pakrantė ir ją supantys šilai pailsėti vilioja ir mažą, ir didelį, ir nuolat čia gyvenantį, ir svečią. Papasakojome miesto pavadinimo kilmę bylojančią legendą.

Visag.-16Visag.-17

Ypač aktyviai mokiniai dalyvavo viktorinoje ,,Ką žinau apie jauniausią Lietuvos miestą?“ Jie dar kartą prisiminė, kiek Visaginui metų, kaip vadinosi mūsų miestas anksčiau, koks jo herbas, šalia kokio ežero miestas įsikūręs, kokie miestai kaimynai, kokių valstybių sienos yra netoli Visagino.

Tikimės, kad projekto dalyviams viešnagė pas mus neprailgo. Manome, kad geras oras, puiki nuotaika, bendravimas ir bendradarbiavimas su naujais draugais, įgytos žinios paliko daug malonių įspūdžių.

Komentarai