BIBLIOTEKA, KURIOJE NORĖČIAU LANKYTIS

Aš esu biblioteka.

  Aš nesu nei sienos, nei lentynos,

  Net ne knygos, sustatytos eilėmis.

  Aš esu pasaulio išmintis,

  Knygose pagauta ir jums jose parengta.

  Aš esu  atviros durys.

  Įženki!

                 Jūs jau žinot, kad šie metai Lietuvoje yra Skaitymo metai. Nežinojot? Tai dabar išgirdot. Pats laikas pulti skaityti knygų, nes tie metai tuoj baigsis. Ar jūs būsit perskaitę daugiau knygų šiemet negu pernai? Nueisit dažniau į biblioteką? Turbūt šypsotės arba murmate, kad skaitysite tiek, kiek norėsite. Teisingai. Jūs turite pasirinkimą. Visokie renginiai ir skelbimai mažai veikia ne tik poelgius, bet ir norus.

O tai, kad Skaitymo metų pradžia buvo paskelbta minint garsios švedų rašytojos A. Lindgren šimtmečio jubiliejų, yra dėsningas ir prasmingas sutapimas. Sunku surasti kitą kūrėją, kuris būtų taip traukęs Lietuvos vaikus prie knygos, taip skatinęs skaityti, kaip ši rašytoja.

O kad skaitymas patrauktų, sudomintų kuo daugiau žmonių,  reikėtų pastatyti modernių bibliotekų, skaityklų ar įrengti skaitymo kambarėlius. Viena tokių bibliotekų gimė mano svajonėse. Norėčiau, kad ji būtų pastatyta mano mieste. Tada į ją mielai rinktųsi vaikai ir paaugliai, iškeitę laisvalaikį į pasisėdėjimą prie televizoriaus. O kokia tai būtų biblioteka ?

Didelis pastatas miesto centre. Puikus susisiekimas. Graži vieta. Erdvios salės, milžiniški langai. Mediniai, ligi pat žemės, beveik per visą sieną. O pro langus – žaidimų aikštelė vaikams. Ryški smėlio dėžė, tuzinas įvairių sūpynių, kopėtėlės, kamuoliukai, nameliai ir pavėsinės, galiausiai karusėlė su dešimtimi išsišiepusių veidukų. Taip būtų sutvarkyta aplinka apie biblioteką. Vaikai iš toli matytų, kad viskas čia skirta jiems.

Pastato viduje jauku kaip namuose. Tik įėjus net reikia nusiauti batus. Maža rūbinėlė, su daugybe pakabų ir spintelių.

Vienas iš bibliotekos kambarių skirtas valgyklai, kavinei, virtuvėlei. Valgykloje: staliukai, mažos kėdutės, net kelios sofutės, spintelės. Ant vieno staliuko didelė krūva laikraščių. Čia galima ir papietauti, ir išgerti puodelį kavos ar arbatos, peržiūrėti svarbiausias naujienas. Kartais prie arbatos puodelio. vyksta įvairios įdomios diskusijos apie knygas. Ir gali čia sėdėti kiek nori, nieks nevaro.

Visoje bibliotekoje tvyro maloni atmosfera. Minkšti  kilimai. Sienos nudažytos pastelinėmis spalvomis.  Visur įtaisyta garso aparatūra. Groja maloni muzika. Kuri ne erzina, o priešingai – sukuria gerą aurą.

Visoje bibliotekoje paprasta naudotis kompiuterine įranga, kurios dėka vos įėjus kiekvienas gali rasti, tai ko reikia. Įrengtas ir kompiuterinis vedlys. Tik įvedus norimą informaciją, balsu pasakoma kur eiti. Koks pastato skyrius reikalingas ir kur jis yra. Kiekvieno aukšto skaitytojų skyriuose dirba šaunios konsultantės ir bibliotekininkės, dailiomis uniformomis. Švelnios ir labai malonios, visada padėsiančios rasti knygą ir atsakysiančios į reikiamą klausimą.

Biblioteka kelių   aukštų. Aukštai ir salės suskirstytos pagal skirtingas skaitytojų kategorijas:  vaikų, jaunimo, suaugusiųjų ir specializuotos.

Pavyzdžiui: Pasakų skyriuje yra įrengtos patalpos mažiesiems skaitovams. Greta literatūra jų mamoms. Salės kampe žalsvi, geltoni ir rausvi staliukai su kėdutėmis. Mamos vaikams skaito pasakas. Kai kurie jau snūduriuoja, kiti – įdėmiai klauso, dar kiti – prašo pakartoti.

Pasakos, pasakos ir dar kartą pasakos. Vilkų, raudonkepuraičių ir slibinų pasaulis. Spalvingi plakatai, lėlės, gražiai apipieštos žemos lentynėlės. Vaikai patys gali pasirinkti knygą, ją pavartyti, pačiupinėti. Didesniems – šiek tiek didesnės lentynos. Čia kabo ir linksmi užrašai., kuriuos apipavidalina mažieji. Vaikai gali ne tik pasirinkti skaityti  pasakas įvairiomis kalbomis. Jie gali net pamatyti ekranizuotą tos pasakos variantą ar dalyvauti kuriant pasakos scenarijų ir vaidinant. Savo išmoningumą galima išbandyti ir pačiam rašant pasaką. Taip kuri kuri pasaką vienas ar su grupe vaikų, vėliau ji pataisoma, jai suteikiama tam tikra forma ir jau atiduodama skaitytojų vertinimui. Jei ta pasaka patiks mažiesiems kritikams, ji bus įdėta į jaunųjų kūrėjų kūrybos rintinę ir nemokamai atspausdinama.

Tas pats yra ir fantastinės, nuotykinės ar klasikinės literatūros mylėtojų salėse. Leidžiama ne tik skaityti, vaidinti, žiūrėti ekranizacijas, bet ir pačiam kurti ir dalyvauti leidybos procese.

Čia pat – komiksų skyrius. Japoniškų, amerikietiškų, pačių naujausių. Ištisos istorijos. Ne tik galėsite pasižiūrėti, bet ir patys sukurti ir pasiūlyti kitiems įvertinti.

Ypač dažnai vyksta kūrybos ar knygų aptarimai. Iš visų šalių kviečiami jau žinomi jaunieji kūrėjai ar rašantys jauniesiems skaitytojams. Taip pat ieškoma talentų ir tarp jaunųjų pradedančiųjų kūrėjų. Jie labai skatinami, nuolat organizuojamos kūrybinės dirbtuvės

Jei atėjai su mama. Jos ramiai skaitinėja mėgstamą literatūrą, galėdamos stebėti savo atžalas ar įsijungti prie bendro proceso. Kitos –  domisi receptais, ar madomis, kurių aprašymų čia devynios galybės.

Dar kitaip įrengtos salės suaugusiems.

Viename aukšte – skaitiniai moterims. Specialiai joms skirta literatūra ir informacija: dietos, sveikas gyvenimo būdas, kalbų mokymas, receptai, mada, grožis, vaikų auklėjimas, psichologija, viskas, ko tik nori.

Rasti reikiamą literatūrą padeda kompiuteris arba maloni bibliotekos konsultantė. Gali įsitaisyti į minkštus fotelius ir pasinerti į žinių pasaulį. Taip pat galima norimą informaciją nukopijuoti ir persisiųsti į namų kompiuterį. Mokestis nėra didelis. Bet ir eilių taip pat nėra, nes yra daugybė technologijos įrengimų.

Viename iš aukštų – mokslinė literatūra, knygos ne tik lietuvių kalba, bet ir užsienio. Įvairių kalbų vadovėliai su vaizdajuostėmis ir kasetėmis, kurias išbandyti galima vietoje. Jei nori – gali užsisakyti specializuotą literatūrą arba tiesiogiai susisiekti su leidykla. Taip pat retą knygą specializuota tema gali nusipirkti vietoj.

Įdomu apsilankyti filmotekos skyriuje. Čia surinkta gausi filmų kolekcija įvairia tema. Devyni namų kino sistemos televizoriai, kuriuose galima pamatyti reikiamą filmą, norima kalba, pažiūrėti norimą serialą. Arba tiesiog išsirinkti iš gausios filmų kolekcijos. Žmonės, vieni kitiems netrukdo. Kiekvienas televizorius, atskirame miniatiūriniame kambarėlyje su sofute.

Muzikiniame skyriuje daugybė muzikinių centrų, prie jų ausinukai, iš kurių galima klausytis pasirinktos muzikos, įgarsintos knygos, radijo spektaklio ar pokalbių norima kalba. Sumoki centus – pasidarai norimą kopiją. Šiame aukšte ramiau nei visur. Žmonės susidomėję. Kitame to aukšto skyriuje – vien garso plokštelių kolekcija. Pačios seniausios ir pačios naujausios. Šalia ausinės ir pulkas besimėgaujančių melomanų. Galima atsinešti ir savo kolekciją ir ją išmainyti į tau patikusią.

Dar viename bibliotekos aukšte – erdvi kompiuterių salė. Nesuskaičiuojama gausybė naujų kompiuterių su naujausiomis programomis. Čia gali pasimokyti jomis dirbti. Internetas – susirasti norimą informaciją ir ją parsisiųsti, patalpinti savąją, susisiekti su įvairiais skaitytojais iš kitų miestų ir šalių. Kartais čia rengiami ir teletiltai, kada tiesiogiai diskutuojama, dalijamasi informacija ar vyksta įvairūs žaidimai, viktorinos.

Tik stebėkime informaciją skelbimuose, patys siūlykime ir galėsime dalyvauti įvairiuose bibliotekos renginiuose.

Labai savitas Jaunimo skyrius. Salės kuo įvairiausios. Apipavidalintos ir įrengtos pagal jaunimo pomėgius. Jaunimas patenkintas skaito įdomias knygas, klausosi muzikos, ruošiasi pamokoms, paskatoms. Mokosi rašyti referatus, diplominius. Čia jiems skirti atskiri konsultantai. Laisvalaikio skyriuje – vėl kitokie renginiai jaunimui. Pagal jų pageidavimus – susitikimai su mėgstamais rašytojais, jaunaisiais talentais. Vyksta konkursai, parodos.

Septynių dienų darbo savaitė. Darbo laikas iki vėlaus vakaro. Nedidelis nario mokestis, kurį sumokėjus bibliotekoje gali sėdėti nuo pat ryto iki vakaro. Lanksčios sąlygos knygų pasiėmimui į namus. Ilgas knygų turėjimo terminas. Enciklopedijos, vadovėliai, viskas – ko tik galima norėti. Taip pat galimybė pasiimti į namus ir DVD su filmu ar norimą plokštelę.

Vakarais, didelėse bibliotekos pastato salėse vyksta anglų, ispanų, portugalų, rusų, prancūzų ir kitų kalbų kursai. Čia, patogiose kėdėse, naujai įrengtoje salėje su kompetentingais  pedagogais ir puikia vaizdo ir garso aparatūra mokomasi kalbų.

Bibliotekoje yra salė akliesiems. Čia neįgalieji gali džiaugtis gausybe knygų Brailio raštu, o prireikus šį bei tą atsispausdinti Brailio rašto spausdintuvu.

Bibliotekos rūsyje veikia raštinės prekių parduotuvė. Kartais prireikia kokių nors dalykų, tai apsiprekini  neidamas į tam skirtas parduotuves.

Tokia mano svajonių biblioteka. Moderni, vietiniais Žinijos vartais atverianti kelius į pasaulinius informacijos išteklius. Ji ne tik aprūpinta informaciniais ir dokumentiniais ištekliais, joje įdiegtos naujausios ir moderniausios informacijos technologijos. Daug dėmesio skirta skaitytojų patogumui ir turiningam laisvalaikio praleidimui. Knyga glaudžiai siejama su vaizdinėmis ir garso priemonėmis. Todėl skaitomą literatūrą įdomiau įsisavinti, informaciją lengviau įsidėmėti.

Labai norėčiau apsilankyti tokioje bibliotekoje. Pabuvojus, vargu ar norėčiau greit išeiti. Tokioje bibliotekoje būtų nuostabu, susipažintų įvairių pomėgių žmonės,  susidraugautų, pasikeistų informacija, ir gal pagaliau knyga užimtų deramą vietą tiek jaunuolio, tiek suaugusiojo žmogaus galvoje, išstumdama kompiuterį ar televizorių. To aš ir norėčiau palinkėti žmonijai.

URTĖ

Komentarai