Ar pavadinimas turi reikšmę?

Avangardas 2017 m.Nr.1

Karolis Grigas

Grupės pavadinimas, tai lyg knygos viršelis. Pavadinimas gali turėti gilią mintį arba įdomią istoriją, arba tiesiog nieko nereikšti. Autentiški grupių pavadinimai dažnai įstringa mūsų galvoje ir paskatina mus paklausyt tos grupės kūrinių.

Viena iš grandžo žanro pradininkių  „Nirvana“ pavadinimas yra išties neįprastas, nes šis terminas budizme reiškia visišką ramybės būsena.Tačiau grupės lyderis Kurtas Kobainas (Kurt Cobain) nusprendė būtent taip pavadinti šią grupę, nes pankrokas jam reiškė išsilaisvinimą nuo kančių. Nors dauguma grupės dainų nėra ramaus pobūdžio, Kobainas taip sukūrė kontrastą tarp ramybę reiškiančio grupės pavadinimo ir sunkios ir agresyvios grupės muzikos.Vėliau jis teigė, kad norėjo gražiai skambančio pavadinimo, vietoje tokio, kuris skambėtų piktai ir net dabar, praėjus 22 metams po Kobaino mirties, tai vienas labiausiai atpažįstamų grupių pavadinimų pasaulyje. Taigi, toks neįprastas pavadinimas, kuris patraukia dėmesį, bet tuo pačiu ir beveik nieko neatskleidžia apie grupę – sukelia susidomėjimą.

Tikriausiai visiems girdėta grupė „AC/DC“, turi itin neįprastą pavadinimą ir dar keistesnę pavadinimo atsiradimo istoriją. Grupės gitaristas ir įkūrėjas Angusas Jangas visada koncertuodavo apsirengęs, kaip mokyklinukas. Uniformas jam siūdavo jo sesė. Vieną kartą Jangas pastebėjo ant sesės siuvimo mašinos užrašyta „AC/DC“, tai reiškė, kad mašina galėjo veikti kintamąja elektros srove (Alternate current) ir nuolatine elektros srove (Direct current). Toks pavadinimas visiškai nieko išsamiai nepasako apie grupę ir jos muziką, todėl skamba originaliai ir įdomiai. Kaip vėliau paiškejo „AC/DC“ reiškė biseksualumą, tai sukėlė daug klausimų.

Tačiau grupės pavadinimui nebūtina turėti garsią istoriją ar reikšmę. Puikus to pavyzdys yra „Garbanotas Bosistas“, kaip grupės lyderiai, broliai Šarūnas ir Mantas Joneika, teigė, kad pavadinimas neturi jokios konkrečios reikšmės, jiems tiesiog reikėjo grupės pavadinimo ir po kelių atmestų variantų nusprendė apsistoti prie „Garbanoto Bosisto“. Psichadeliško roko grupė išpopuliarėjo dėka ne tik savo pavadimo, bet ir dėka švelnaus, tyro muzikos skambesio.

Dar vienas puikus lietuviškas pavyzdys yra „ba.“. Alternatyvaus roko grupė, kuri šiuo metu yra viena populiariausių grupių visoje Lietuvoje savo vardą taip pat gavo gana lengvai. Grupės lyderis Benas Aleksandravičius tiesiog paėmė savo vardo ir pavardės inicialus, ir sukūrė labai patrauklų ir simplistišką grupės pavadinimą, kuris tikrai krenta į akį. „ba.“ sulaukė daug dėmesio dėl savo naujoviškumo, to, ko Lietuvoje dar nebuvo.

Pavadinimas, tai nebūtinai yra priemonė kažką konkrečiai pristatyti.Todėl pavadinimas turi išsiskirti iš tos pilkos masės ir sužadinti kažkokį susidomėjimą, bet tuo pačiu pavadinimas nėra svarbesnis už patį turinį – abu yra vienodai svarbūs.

Komentarai